Ako fajčenie škodí zdraviu?

Fajčenie je zdraviu škodlivé – toto tvrdenie je už dlho uznávané ako skutočnosť medzi odborníkmi aj laikmi. Nebezpečná je najmä konzumácia alkoholu spolu s fajčením, ktoré výrazne zhoršuje všetky patogénne faktory. Výkrik "Fajčenie škodí zdraviu! "sa stala výzvou na boj proti tomuto zlozvyku v mnohých krajinách sveta. Zatiaľ však správy z rôznych miest naznačujú, že fajčenie zostáva celosvetovým problémom.

obrázok cigarety zabíja človeka

Aké je nebezpečenstvo fajčenia?

Čo škodí zvyk? Aký je vplyv fajčenia na ľudské zdravie? Škody spôsobené fajčením sú v prvom rade spojené s veľmi nebezpečnými karcinogénmi, ktoré sú obsiahnuté v tabakovom dechte, ktorý vzniká pri tlení tabaku. Fajčiar v priemere vdýchne až 6-8 g takéhoto dechtu z každých 100 g páleného tabaku. Pri tomto procese sa vypočítalo, že vyfajčenie 20 cigariet denne sa rovná zavedeniu až 750 g tabakového dechtu do tela za rok.

V zložení tabakového dechtu sa našlo viac ako 250 rôznych chemických zložiek, ktoré majú nielen škodlivý vplyv na množstvo vnútorných orgánov, ale patria aj do kategórie karcinogénov a veľmi slabo sa vylučujú z tela a postupne sa v ňom hromadia. . Decht obsahuje karcinogén, takzvanú prvú kategóriu nebezpečenstva - benzpyrén, ako aj benzantracén a ďalšie živice, ktoré môžu vyvolať malígny proces. Treba tiež poznamenať, že alkohol výrazne zvyšuje deštruktívny účinok tabaku.

Skutočnosť, že fajčenie je škodlivé pre zdravie, možno bezpečne povedať pri pohľade na zoznam zložiek tabakového dymu. Každá cigareta obsahuje v priemere asi 6-7 mg nikotínu, čo pri zvyku fajčiara vyfajčiť krabičku cigariet vedie k spotrebe asi 125-140 mg nikotínu denne. V zložení tabakového dymu sú zaznamenané priamo toxické látky: oxid uhoľnatý, kyselina kyanovodíková, arzén, kyanidy. Čo škodia, nemôžete ani povedať: ide o priamu otravu tela. Okrem toho je poškodenie spôsobené fajčením spôsobené prítomnosťou takýchto nebezpečných zložiek (okrem týchto karcinogénov): chryzén, nitrozamíny, rádioaktívne prvky (polónium), ťažké kovy.

Početné štúdie jednoznačne dokazujú, že fajčenie podkopáva nielen svoje zdravie. Fajčenie spôsobuje veľké škody aj ľuďom, ktorí sú blízko k milovníkovi tabaku. Zistilo sa, že takzvané pasívne fajčenie núti človeka vdýchnuť až 70 % tabakového dymu, ak sa nachádza v blízkosti fajčiara v uzavretej miestnosti. Pasívne fajčenie je nebezpečné najmä pre deti, tehotné ženy, starších ľudí, ľudí s chronickými ochoreniami kardiovaskulárneho a dýchacieho systému.

Aké sú účinky škodlivých látok

Nebezpečné zložky tabakového dechtu, jednotlivo aj spoločne, majú zničujúci účinok na mnohé systémy podpory života, pričom alkohol tento účinok mnohonásobne zvyšuje. Jednou z najnebezpečnejších zložiek takmer každého tabaku je rádioaktívne polónium-210, ktoré je aktívne absorbované listami rastliny zo vzduchu počas procesu rastu.

Pri fajčení dochádza k narušeniu metabolických procesov a jedným z vinníkov je oxid uhoľnatý, t. j. oxid uhoľnatý. Keď sa táto látka dostane do krvi, viaže hemoglobín za vzniku karboxyhemoglobínu, a keďže nie je schopná prenášať kyslík, dýchanie kyslíka tkanivami je narušené. Prečo je fajčenie nebezpečné? Už preto, že človek pri vyfajčení škatuľky cigariet vnesie do tela viac ako 300 ml oxidu uhoľnatého, čím sa hladina viazaného hemoglobínu v krvi zvýši o 6-8%. Fajčiar teda núti všetky orgány, aby boli v režime neustáleho hladovania kyslíkom. Ak sa k tomu pridá alkohol, potom sa obraz stáva absolútne kritickým pre zdravie.

Poškodenie dýchacieho systému

účinky nikotínu na pľúca

Dýchací systém človeka ako prvý vníma všetky negatíva fajčenia. Nie je prekvapením, že štatistiky ukazujú rozvoj rakoviny pľúc a tuberkulózy u silných fajčiarov desaťkrát častejšie ako u nefajčiarov. Obrovské škody na dýchacom systéme už spôsobuje prechod dymu cez dýchacie cesty. Neustále dochádza k podráždeniu a zápalovej reakcii slizníc nosohltanu, hrdla, priedušiek, priedušnice, alveol pľúc. Za takýchto podmienok logicky vyzerajú chronické ochorenia, ako je bronchitída a astma, ktoré sú charakteristické pre fajčiarov.

Špecifický chronický kašeľ sa stáva jasným znakom fajčiara. Niekedy sa tento príznak stáva oslabujúcim a intenzívnym. Štúdie dokazujú existenciu priamej závislosti zhubných nádorov pier, priedušnice, hrtana od počtu vyfajčených cigariet.

Gastrointestinálna lézia

bolesť brucha v dôsledku škodlivých účinkov fajčenia

Nikotín a množstvo ďalších zložiek tabakového dechtu spôsobujú vážne tráviace poruchy.

Zistilo sa, že peptický vred v žalúdku a dvanástniku je často vyvolaný fajčením, najmä fajčením nalačno.

Patológie majú vysvetliteľný mechanizmus. V čase fajčenia dochádza k spazmom žalúdočných ciev a pri častom takomto jave je narušené zásobovanie tkanív kyslíkom a živinami. V dôsledku toho je narušená sekrečná funkcia produkcie žalúdočnej šťavy. Sekrečná dysfunkcia spôsobuje gastritídu, ktorá sa často mení na peptický vred.

Vplyv na kardiovaskulárny systém

Porážka kardiovaskulárneho systému s nadmernou závislosťou od tabaku je výsledkom zmeny nervovej a humorálnej kontroly systému. Obzvlášť významný vplyv na vznik porúch má nikotín a oxid uhoľnatý. Nikotín zvyšuje krvný tlak stiahnutím krvných ciev. Okrem toho sa v dôsledku účinku nikotínu na endokrinné žľazy zvyšuje produkcia biologicky aktívnych zložiek, čo vedie k zúženiu tepien, ktoré zabezpečujú prekrvenie mozgu a obličiek.

Stupeň nebezpečenstva fajčenia sa zvyšuje v čase fyzického alebo psychického preťaženia. Štúdie ukazujú, že každá vyfajčená cigareta zvyšuje hladinu kortikosteroidov, adrenalínu a noradrenalínu v krvi, čo ďalej zvyšuje kontrakciu srdcového svalu, čím sa zvyšuje preťaženie srdca. Srdcová frekvencia fajčiara je výrazne vyššia ako u nefajčiarov. V dôsledku aktívneho fajčenia sa u človeka vyvinie angína pectoris a ischemická choroba srdca. Riziko infarktu myokardu sa niekoľkonásobne zvyšuje.

Početné štúdie uskutočnené v rôznych krajinách zistili, že aktívne fajčenie prispieva k rozvoju takýchto patológií:

srdce a vplyv nikotínu na organizmus
 • onkologické ochorenia rôznych orgánov, najmä rakovina pľúc a žalúdka;
 • infarkt myokardu;
 • mŕtvica;
 • pľúcny tromboembolizmus;
 • ateroskleróza;
 • očné patológie;
 • strata sluchu a hluchota;
 • endarteriídu;
 • mužská a ženská neplodnosť;
 • impotencia;
 • pľúcny emfyzém;
 • zápal pľúc;
 • chronická bronchitída;
 • patológia tráviaceho systému;
 • problémy so zubami;
 • dedičné anomálie prenášané na deti.