Ako rýchlo, jednoducho a natrvalo prestať fajčiť

Prestať fajčiť je jednoduché. Ak pochopíte, čo presne konkrétny fajčiar svojím zlozvykom získava a čo stráca, je oveľa jednoduchšie vybrať si najefektívnejší spôsob, ako navždy prestať fajčiť. Preto prvá vec, ktorú musíte urobiť, je pochopiť vašu vlastnú motiváciu pre fajčenie. Potom je čas prejsť k známym psychologickým, terapeutickým a ľudovým metódam, ktoré pomohli nejednému závislému od nikotínu.

spôsoby, ako prestať fajčiť

Prečo fajčiť?

Aby ste sa vzdali zlého zvyku, musíte pochopiť dôvody jeho existencie. Väčšina ľudí začína fajčiť v tínedžerskom veku. Túžba vyzerať ako dospelý povzbudzuje tínedžerov, aby robili „dospelácke" aktivity vrátane pitia a fajčenia. Keď pominie maximalizmus, nie je také ľahké vzdať sa zvyku: telo je závislé a život bez cigariet už nie je možný.

Podobná situácia nastáva, keď človek nastúpi do nového kolektívu. K stresu z nového prostredia pribudne aj fakt, že ľudia si nadviazaním kontaktu s inými dokážu osvojiť zvyky iných ľudí a prispôsobiť sa celkovému spôsobu života v spoločnosti. Takýto mechanizmus rozvoja závislosti je spojený s túžbou zapojiť sa do kolektívu a cítiť sa súčasťou práce. Môže to začať snahou robiť spoločnosť fajčiarom a pasívnym fajčením, čím sa vytvorí predispozícia.

Existujú psychologické a fyziologické závislosti na fajčení. V štádiu psychického návyku je prestať fajčiť ľahké, pretože človek na ňom nie je skutočne závislý, len sa uisťuje o pozitívnom účinku fajčenia cigariet. Ak sa k tejto forme závislosti pripojil fyziologický, telo bude musieť tiež bojovať proti zlozvyku.

kde začať?

Správny postoj spôsobí, že prestať fajčiť bude najbezbolestnejšie.

Na začiatok by ste mali vyhodiť všetky zvyšné fajčiarske zmesi a cigarety. Akonáhle bolo prijaté rozhodnutie skoncovať so zlozvykom, rozhodné odmietnutie pomáha zbaviť sa ho. Fajčiarske doplnky, ako sú náustky, fajky, puzdrá na cigarety, popolníky a dokonca aj zapaľovače, putujú do koša bez podielu ľútosti. Do koša letí aj „povinný" balíček, aby svojou prítomnosťou ešte raz nezlákal.

Často prestávajúci fajčiť nemajú vôľu prestať fajčiť za 1 deň; túžba fajčiť je silnejšia ako schopnosť zabudnúť na obvyklý atribút života. V tejto situácii je vhodný iný spôsob s postupným obmedzovaním počtu vyfajčených cigariet. Musíte vypočítať, koľko sa zvyčajne fajčí za deň. V prvých dňoch musíte ich počet znížiť o jeden atď. , až kým nebude možné vydržať celý deň bez cigarety. Keď sa potreba fajčenia stane minimálnou, môžete bezpečne zahodiť všetky fajčiarske potreby - teraz na to bude dostatok vôle.

Ďalším efektívnym spôsobom je nahradiť bežné fajčenie používaním elektronickej cigarety alebo vapu. Formulácie pre tieto zariadenia obsahujú nižšiu dávku nikotínu ako v cigarete. V tomto prípade sa však oplatí jasne obmedziť čas ich používania, keďže na rozdiel od bežnej cigarety nie je jasne stanovená doba používania.

Ako sa nezlomiť?

Zabudnutiu na fajčenie často bráni zvyk samotného tela na nikotín. Spočiatku je táto látka nezávisle produkovaná pečeňovými bunkami v minimálnych dávkach. Keď jeho príjem zvonku začne presahovať dávky potrebné pre bunky, pečeň jeho produkciu zastaví ako nepotrebnú. Tu má človek „prestávku". Každé obdobie pred objavením sa „zlomenia" je individuálne. Je to spôsobené rozdielnou silou cigariet a fajčením. S krátkou skúsenosťou sa maximálna túžba po obnovení návyku objaví v prvých 2-4 dňoch a takmer okamžite zmizne kvôli naštartovaniu pečene. Ak je skúsenosť významná a cigarety boli stredne silné a vyššie, potom sa toto obdobie môže oneskoriť až o niekoľko týždňov. V tomto prípade by malo byť odvykanie od fajčenia postupné, aby nespôsobovalo stres pre telo.

Fajčenie ide často ruka v ruke s inými ľudskými návykmi. Takéto činy môžu na reflexnej úrovni viesť k poruche a zvýšeniu potreby cigariet. Preto ich odmietnutie musí sprevádzať zmena každodenných „zvykov". Najlepšie je mierne sa prikloniť k zdravému životnému štýlu: pite vodu a džúsy namiesto sódy a kávy, venujte sa miernej fyzickej aktivite.

Lekárske prípravky

Ak sa vám nepodarilo prestať fajčiť sami, mali by ste začať užívať špeciálne lieky, ktoré znižujú chuť na fajčenie. Medzi nimi sú nasledujúce formy:

  • omietky;
  • spreje;
  • tabletky.

Náplasti je možné nalepiť na akúkoľvek časť tela, takže nikto nebude hádať o jej prítomnosti. Ich pôsobenie je založené na zavedení malých dávok nikotínu do ľudského tela. Chuť na jeho príjem zvonku zmizne a pečeň postupne začne produkovať chýbajúci objem. Náročnosť používania týchto náplastí spočíva v častej nemožnosti človeka obmedziť sa na jednu denne, čo vedie k ich neustálej zmene a zvyšovaniu dávok nikotínu nad prípustné.

Existujú dva typy sprejov na odvykanie od fajčenia: s obsahom nikotínu a s averziou na nikotín. V prvom prípade je účinok spreja podobný ako pri použití náplasti a vedie k rovnakým problémom. Druhý typ spreja funguje iným mechanizmom. Obsahujú len silice a bylinkové tinktúry, ktoré pri vstupe do dýchacích ciest obalia sliznicu. Ak po užití drogy človek vyfajčí cigaretu, nikotín zareaguje s olejmi, čo spôsobí intoxikáciu so záchvatmi nevoľnosti, závratmi a celkovou nevoľnosťou. Výsledkom bude, že fajčenie cigarety bude neznesiteľné.

Tablety fungujú na princípe vzniku averzie k fajčeniu, no na rozdiel od sprejov sa potrebné látky dostávajú do krvného obehu, kde reagujú s nikotínom.

Ľudové metódy

Drogová terapia závislosti od nikotínu sa neodporúča každému. Spravidla ľudia s krátkou skúsenosťou s fajčením môžu dosiahnuť najlepší účinok. Dlhodobí fajčiari majú veľa vedľajších účinkov, ktoré im len bránia prestať fajčiť. V tomto prípade sa odporúča použitie metód tradičnej medicíny, ktorá je založená na použití prírodných produktov a nespôsobuje rozsiahle vedľajšie účinky.

  • Bylinná zbierka. Zmes machu islandského, prasličky roľnej, trávy pikulniku, žiabroviek, žihľavy a horca (1 lyžička z každej zložky) sa zaleje 500 ml vriacej vody, varí sa 10 minút, hodinu sa lúhuje a prefiltruje sa cez gázu. Použite infúziu by mala byť 100 ml trikrát denne po jedle.
  • Antinikotínový čaj.Drvené sú korene čakanky obyčajnej, valeriány lekárskej, listy žihľavy, mäty piepornej a ruty voňavej. Do výslednej kolekcie sa pridá jedna čajová lyžička listového čaju a naleje sa 500 ml vriacej vody. Zbierka sa infúzi hodinu, po ktorej sa prefiltruje. Má sa užívať 130 ml 2-3 krát denne.
  • Ovos. Dve polievkové lyžice ovsených zŕn sa zalejú pohárom vriacej vody, potom sa varia 5 minút a hodinu sa vylúhujú. Vezmite odvar po namáhaní 100 ml trikrát denne pred jedlom.
  • Korene Calamusu. Dvojročný konár čerešne vtáčej nakrájajte na 5 mm kúsky. Žuvajte a pľuvajte zakaždým, keď máte chuť fajčiť. Účinok sa dostaví 10-12 dní po začiatku užívania.
  • Infúzia na vyplachovanie úst. Na prípravu infúzie sa rozdrvené odnože hada nalejú pohárom vriacej vody a lúhujú sa 50 minút. Vypláchnite si ústa každý deň ráno po jedle. Na oplachovanie môžete použiť aj roztok sódy (jedna polievková lyžica sódy v pohári vody).

Priebeh liečby ľudovými prostriedkami vo všetkých prípadoch (s výnimkou použitia koreňov kalamusu) je 1 mesiac.

Záver

Fajčenie je v modernej spoločnosti pomerne bežný zlozvyk, a preto nie je také ľahké sa ho vzdať. Malo by byť zrejmé, že je nepravdepodobné, že na to bude možné úplne zabudnúť, napriek všetkým radám, za jeden deň. Skúsenosti nazbierané rokmi len tak rýchlo nezmiznú. Našťastie existuje veľa možností na vyriešenie problému a z celej škály návrhov si určite budete môcť vybrať ten najlepší a najefektívnejší spôsob, ktorý vám pomôže konkrétne.