Efektívne spôsoby, ako prestať fajčiť

K dnešnému dňu existuje pomerne veľké množstvo spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť navždy prestať fajčiť. V tejto súvislosti je výber spôsobu liečby závislosti na nikotíne celkom jednoduchý. Otázkou je, nakoľko je to efektívne. V tomto prípade recenzie o jednej alebo druhej metóde liečby „fungujú" veľmi dobre.

prestať fajčiť

Nie vždy sú to lieky, ktoré pomáhajú prestať fajčiť. Mnoho ľudí sa so závislosťou na nikotíne dokáže vyrovnať sami. Hlavnou úlohou zároveň zostáva odolať pokušeniu v určitom okamihu vrátiť sa k fajčeniu. Ako si vybrať jediný spôsob, ako navždy prestať fajčiť? Pred uprednostnením akéhokoľvek spôsobu liečby je veľmi dôležité preštudovať si hlavné charakteristiky každého z nich. Spôsoby, ako prestať fajčiť, ktoré sú ideálne pre domáce podmienky, pozostávajú z niekoľkých hlavných bodov. V prvom rade ide o faktor psychického nastavenia a pripravenosti začať nový zdravý životný štýl, v ktorom cigarety už nemajú miesto.

Čo robiť, ak chcete fajčiť?

Stojí za zmienku, že bez ohľadu na to, aký spôsob liečby závislosti na nikotíne si vyberiete, táto položka by mala byť hlavnou neoddeliteľnou súčasťou vášho života. Vedomá túžba človeka prestať fajčiť je polovica úspechu. Ďalším krokom je zníženie počtu spotrebovaných cigariet za deň. Je potrebné mať svoje túžby pod prísnou kontrolou, myšlienka „nefajčím" musí byť neustále prítomná v mysli.

Ak máte chuť fajčiť, mali by ste vykonať mentálnu analýzu súčasnej situácie. Výbornou metódou, ktorá dokáže potlačiť myšlienky na cigarety, je používanie špeciálnych nikotínových náplastí, žuvačiek a cukríkov. Okrem toho potraviny ako ovocie, semienka alebo napríklad nadrobno nakrájaná zelenina môžu pomôcť prestať fajčiť. Hlavným princípom je v tomto prípade monotónny proces, podobný fajčeniu.

10 spôsobov, ako prestať fajčiť

  1. Metóda, ako prestať fajčiť pomocou nikotínových náplastí a žuvačiek. S pomocou týchto prostriedkov sa telo fajčiara postupne odvykalo od závislosti od nikotínu. Metóda je ideálna pre tých, ktorí si dali za cieľ prestať fajčiť sami, no obdobie vylučovania nikotínu z tela je dosť ťažké vydržať. Nevýhodou takýchto metód je určitý čas, ktorý si bude vyžadovať odvykanie od samotných nikotínových náhrad.
  2. Spôsob liečby hypnózou alebo kódovaním. Toto je možno jediný spôsob, ako rýchlo prestať fajčiť raz a navždy, čo nie je oficiálne schválené. Táto metóda liečby zahŕňa psychologickú sugesciu fajčiarovi na averziu k fajčeniu. V tomto prípade sa pacient často dostáva do hypnotického tranzu. V niektorých prípadoch nie je možné prestať fajčiť po určitom počte sedení, potom sa priebeh liečby odporúča zopakovať.
  3. Akupunktúra (akupunktúra) ako spôsob boja proti fajčeniu. Ako viete, tento spôsob liečby rôznych chorôb existuje už dlho. To platí aj pre zlé návyky spôsobujúce choroby. Zapichnutím špeciálnych ihiel do správnych bodov tela tak špecialista potláča u pacienta túžbu po fajčení. Vo väčšine prípadov stačí 1-5 sedení, aby ste prestali fajčiť.
  4. Skutočný spôsob, ako prestať fajčiť, je tvrdá práca. Podľa psychológov sa v stave neustáleho stresu spojeného s prácou výrazne znižuje počet vyfajčených cigariet počas dňa. V súvislosti s najtesnejším harmonogramom nezostáva čas na trvalé dymové prestávky. Ak chcete dosiahnuť maximálny účinok vo svojom cieli prestať fajčiť, pomôže to pracovisko, kde je fajčenie zakázané.
  5. Šport ako liečba závislosti na nikotíne. Pre ľudí, ktorí sú zvyknutí na aktívny životný štýl, je výborná metóda, ktorá nahrádza fajčenie nejakým druhom športu. Pomocou pravidelnej a miernej fyzickej aktivity má človek pocit slasti. Tento stav výrazne uľahčuje znášať boj so závislosťou od nikotínu. Zameraním sa na šport môžete prestať fajčiť bez použitia akýchkoľvek nových liekov.
  6. Vonkajšie aktivity ako skvelý spôsob boja proti závislosti na nikotíne. Potulkami džungľou, zdolávaním vrcholu nedobytnej hory, kajakom, môžete stráviť príjemnú a zároveň užitočnú dovolenku. V kruhu nefajčiarskeho kolektívu máte každú šancu prestať fajčiť. Vďaka tvrdému režimu v tomto prípade nebudete mať čas na dymovú prestávku. O pár dní tak môžete na nikotín raz a navždy zabudnúť.
  7. Najistejší spôsob, ako prestať fajčiť, je s pomocou knihy Allena Carra. K dnešnému dňu sú celkom relevantné nové metódy, ktoré sa môžu zbaviť závislosti od nikotínu. Jednou z nich je kniha od Allena Carra s názvom Jednoduchý spôsob, ako prestať fajčiť. S audioknihou vám pomôže čítanie pri účasti vo virtuálnych podporných skupinách (čo je obzvlášť atraktívne pre tých, ktorých jednoduché čítanie rýchlo omrzí). Mimochodom, obsah knihy Allena Carra je malý. Táto metóda môže pomôcť len tým, ktorí si absolútne s istotou stanovili cieľ prestať fajčiť sami.
  8. Samota vám pomôže prestať fajčiť. Mnohí, ktorí túto metódu zažili na vlastnej koži, tvrdia, že naozaj funguje. Po odchode do dôchodku niekde v divočine má človek vynikajúcu príležitosť nielen zlepšiť svoje zdravie, ale aj „uviesť veci do poriadku" vo svojich myšlienkach. Je veľmi dobré, ak je najbližší obchod vzdialený 50 kilometrov od miesta, kde ste sa usadili.
  9. Existujú spôsoby, ktoré nemožno nazvať štandardnými. Často sa ľudia trpiaci touto alebo tou závislosťou obracajú na liečiteľov o pomoc. Ich neortodoxné zaobchádzanie môže tiež znamenať rozdiel v tom, že vás zastaví chuť na fajčenie. Hlavnou podmienkou v tomto, rovnako ako v každom inom spôsobe liečby, je viera vo vlastné sily a túžba prestať fajčiť.
  10. Podpora blízkych. Keď poviete svojej rodine, priateľom a kolegom o svojom cieli prestať fajčiť, budete mať aspoň istotu, že vám nikto neponúkne fajčiarsku prestávku. Blízki ľudia sú zase schopní poskytnúť vám oporu, ktorá v tomto prípade nie je zbytočná a zabrániť vám, aby ste sa v určitom momente utrhli.

Dôvody, prečo sa ľudia vracajú k fajčeniu

Fajčiari zo zvyku siahajú po cigarete, keď čelia nejakej nervovej situácii. Toto je práve ten moment, ktorý vás môže zmiasť. Ľudia, ktorí prestali fajčiť, si veľmi často dovolia relaxovať pomocou nikotínu, pričom stav zvýšených nervov berú ako argument.

Fyzická závislosť na nikotíne nie je hlavným dôvodom, ktorý môže tlačiť na návrat zlozvyku. Hlavným problémom je psychická závislosť od fajčenia. Čiastočne sú to bežné prestávky, alebo skôr fajčiarske prestávky medzi každodennými činnosťami.

Ako si vybrať skutočný spôsob, ako sa zbaviť závislosti na nikotíne?

Nájsť jediný spôsob, ako navždy prestať fajčiť, je nemožné, ak nemáte stanovený žiadny cieľ. Ak máte úplne vedomú túžbu bojovať so závislosťou, nájsť účinný spôsob je oveľa jednoduchšie. Bez seriózneho prístupu k vášmu nápadu ani tie najúčinnejšie metódy nedokážu pomôcť zbaviť sa závislosti.

Keď ste uprednostnili jeden z mnohých spôsobov boja proti fajčeniu, môžete ho doplniť ľudovými metódami, medzi ktoré patria špeciálne čaje, odvary a nálevy, všetky druhy doplnkov výživy atď. Môžete kombinovať ktorúkoľvek z moderných metód, ktoré zbaviť sa túžby po fajčení pomocou komplexnej psychologickej terapie. Tak sa ľahšie vyrovnáte s psychickou závislosťou na nikotíne. Navyše získate pocit istoty a zabudnete na pocit útlaku.

Malo by sa pamätať na to, že najčastejšou chybou, ktorú mnohí ľudia robia pri odvykaní od fajčenia, je odstrániť iba fyzickú túžbu po nikotíne. Jediným spôsobom, ako natrvalo prestať fajčiť, je však prekonať psychickú závislosť na cigaretách. Ak sa tak nestane, skôr či neskôr sa človek vráti k zlému zvyku.

Hlavná vec je pamätať na zdravie

Tým, že prestanete fajčiť, znížite krvný tlak, ako aj srdcovú frekvenciu. Hladina oxidu uhoľnatého obsiahnutá v krvi človeka sa normalizuje už v prvý deň strávený bez cigariet. Pomocou mnohých faktov o nebezpečenstvách nikotínu pre telo si môžete robiť poznámky (napríklad na nálepky) a rozvešať ich po celom byte.