Vedľajšie účinky po ukončení fajčenia

odvykanie od cigariet a fajčenia

Väčšina fajčiarov skôr či neskôr dospeje k vedomému rozhodnutiu rozlúčiť sa so svojou závislosťou raz a navždy. Obnovené zdravie po odvykaní od fajčenia, žiarivý vzhľad a energická pohoda sú vernými spoločníkmi pri akomkoľvek úsilí. Pre ľudí s viac ako 5-10 ročnými skúsenosťami však vedie k uzdraveniu tŕnistá cesta: prispôsobenie sa životu bez umelých stimulantov má svoje vedľajšie účinky, ktoré sa v medicíne nazývajú abstinenčné príznaky nikotínu.

Prvé obdobie bez zlozvyku

Jedovaté látky, ktoré človeka pri fajčení otrávia, začnú z tela odchádzať za 1-3 týždne od poslednej cigarety. V tomto čase začína proces obnovy, ktorý môže viesť k nasledujúcim príznakom abstinencie od nikotínu:

  • neodolateľná túžba fajčiť, chvenie v rukách;
  • zmeny nálady, podráždenosť, hnev;
  • netrpezlivosť, nízka koncentrácia pozornosti;
  • zvýšená úzkosť, poruchy spánku;
  • pokles krvného tlaku, bolesť hlavy.

Už od prvých dní ráno sa u človeka, ktorý prestane fajčiť, objaví kašeľ s tvorbou hlienu. To signalizuje, že priedušky sa snažia prečistiť dýchací systém od nahromadených toxických látok. Ak sa spolu s kašľom zvýšila teplota, zvýšilo sa potenie a objavili sa dýchacie ťažkosti, je potrebné navštíviť lekára, pretože sa stáva aj zhoršenie chronických ochorení.

Nervový systém a fyziologické poruchy

bolesť hlavy pri odvykaní od fajčenia

Po prvé, vedľajšie účinky odvykania od fajčenia výrazne zaťažujú centrálny nervový systém. Jej účasť na vytváraní zlozvyku vyzerá takto:

  • V procese vdýchnutia cigarety sa stimulujú receptory a do krvného obehu sa vstrekuje adrenalín, vďaka čomu fajčiar pociťuje náboj elánu.
  • Krátkodobé potešenie je sprevádzané uvoľňovaním endorfínov a ukladá sa v pamäti nervového systému, inými slovami, „v podvedomí", ako faktor vo vzťahu medzi závislosťou a pozitívnymi vnemami.
  • Následne sa vytvorí závislosť, ktorá núti človeka fajčiť každú novú cigaretu a v neprítomnosti spôsobuje depresiu.

Z fyziologického hľadiska je úloha závislosti na nikotíne značne prehnaná, keďže podobné procesy v tele možno dosiahnuť prírodnými stimulantmi. Závažnejšou príčinou depresie po odvykaní od fajčenia je chýbajúci priamy proces ťahania cigarety a emócií, ktoré ho sprevádzajú.

Po rozhodnutí zbaviť sa zlozvyku by ste sa mali pripraviť na dočasnú depresiu, no snažte sa jej odolať, pretože práve depresia vás často prinúti vrátiť sa k predchádzajúcej závislosti.

Počas obdobia odvykania od nikotínu imunita oslabuje, v dôsledku čoho sa telo otvára infekciám a prechladnutiu. Možno stomatitída alebo vredy v ústach. Dôvodom je skutočnosť, že sliznice boli dlhú dobu vystavené tabakovému dymu, druhu antiseptika, ktorého eliminácia aktivuje rozvoj patogénnej mikroflóry. Nepríjemným prejavom pomôžu imunostimulačné vitamíny a starostlivá ústna hygiena.

Ďalším príznakom môže byť dýchavičnosť. Zvyčajne sa objavuje ako dôsledok reakcie nervového systému na nedostatok nikotínu a nakoniec zmizne, podobne ako iné vedľajšie účinky.

Zmeny v práci tráviaceho systému

bolesť žalúdka pri odvykaní od fajčenia

Po nervovom systéme rozhodnutie prestať fajčiť priamo ovplyvní fungovanie gastrointestinálneho traktu. Napriek negatívnemu účinku na telo ako celok má fajčenie priaznivý vplyv na črevá. V adaptačnom období nedostatkom adrenalínu trpí jeho pohyblivosť, čo môže spôsobiť ťažkosti s vyprázdňovaním, nadmernú tvorbu plynov, pálenie záhy, priberanie.

Vo väčšine prípadov však kilá navyše vznikajú z iného dôvodu. Jedlo je nielen zdrojom živín potrebných pre životne dôležité funkcie organizmu, ale aj silným prírodným antidepresívom.

Negatívne príznaky abstinencie od nikotínu sa bývalý fajčiar snaží kompenzovať inými pôžitkami, medzi ktorými je množstvo chutných vysokokalorických jedál najjednoduchším riešením. V skutočnosti je jedna závislosť nahradená druhou.

Cvičenie namiesto neplánovaného jedla môže byť zdravou alternatívou. Prispievajú k tvorbe chýbajúceho adrenalínu, zabraňujú priberaniu a zlepšujú postavu.

Účinky na fyzickú aktivitu

Odmietnutie zlého zvyku znamená všeobecnú slabosť v tele a nedostatok túžby vstať z miesta, apatia prichádza k veciam, ktoré sa dejú okolo. V tomto stave sa ruky môžu triasť ako z kocoviny a dochádza k ťažkému astmatickému dýchaniu.

Napätím nervového systému môže utrpieť poškodenie aj intímna stránka života. Len čo sa však vnútorné orgány prirodzene očistia od toxínov a porazí sa psychická závislosť, zlepšenie zdravia na seba nenechá dlho čakať: fyzická aktivita vo všetkých oblastiach sa niekoľkonásobne zvýši v porovnaní s úrovňou pozorovanou pri fajčení.

Vedľajšie účinky po zanechaní závislosti sa nemusia objaviť vôbec alebo môžu byť mierne – to je čisto individuálne. Ak sa príznaky stále objavujú v silnej forme, sú krátkodobé a znesiteľné.

Telo dostáva oveľa viac škody z dlhodobého fajčenia ako z jednorazového odvykacieho procesu. Je dôležité si uvedomiť, že nie je potrebné čakať, keď už zdravotné problémy začali, ak im dokážete predísť a dať svojmu telu „druhý život", aktívny a zaujímavý.