Čo sa stane s telom pri odvykaní od fajčenia: chronológia zmien

človek rozbije cigaretu

Fajčenie je najbežnejším zlozvykom, ktorý vedie k vážnym dlhodobým následkom. Toto je najbežnejšia príčina vzniku rakoviny pľúc, ústnej dutiny atď. Medzi viac ako 85% patria fajčiari s dlhodobými skúsenosťami. Napriek možným následkom nie je odvykanie od fajčenia ľahké. Skutočné zlepšenie pohody a zdravia si však môžete všimnúť oveľa rýchlejšie, ako si väčšina ľudí myslí. Čo sa stane s telom po ukončení fajčenia cez deň?

Ako prestať fajčiť

Čo to znamená prestať fajčiť? Prelomte začarovaný kruh túžby po nikotíne. Táto myšlienka si vyžaduje prípravu, musíte si každú etapu premyslieť. Môžete použiť nikotínové náhrady - pilulky, žuvačky atď. Existuje však aj bezplatný spôsob, ako prestať fajčiť. Je pravda, že ide o najťažšiu dlhodobú metódu a existuje riziko jej zrútenia, pretože táto problematika má nielen fyzickú, ale aj psychologickú zložku. Ale znalosť výhod a zmien ihneď po ukončení fajčenia tento proces uľahčí. Mimochodom, čím menej „skúseností" fajčiara, tým menšia je pravdepodobnosť vzniku onkopatológií, chorôb vnútorných orgánov a ďalších stavov spojených so zlým zvykom.

Telo po fajčení

Pozitívne zmeny v tele začnú do 60 minút po poslednej vyradenej cigarete. Ale výraznejšie zmeny nastanú po dlhom čase:

 • Po 60 minútach

  Pulz sa stabilizuje a vráti sa do normálu. Zlepšuje sa krvný obeh, krvný tlak sa stabilizuje.

 • O 12 hodín neskôr

  Tabakový dym obsahuje viac ako 400 látok, z ktorých niektoré sú karcinogénne. Oxid uhoľnatý, plyny vo vysokých dávkach môžu byť nebezpečné a smrteľné. To tiež zabraňuje prenikaniu kyslíka do krvi. A ak často fajčíte, zhlboka sa nadýchnite, vzniká hypoxia - nedostatok kyslíka. Až po 12 hodinách sa telo môže zbaviť oxidu uhoľnatého obsiahnutého v cigaretách a hladina kyslíka sa stabilizuje.

 • O deň

  Znižuje sa riziko srdcových infarktov a iných cievnych nehôd. Fajčenie, najmä dlhodobé, zvyšuje riziko srdcových chorôb. Fajčenie zvyšuje krvný tlak a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín a mŕtvice. Po jednom dni sa krvný tlak normalizuje, a to znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení spojených s fajčením. Aj za krátky čas stúpne hladina kyslíka v krvi, čo uľahčí fyzickú aktivitu a výkonnosť, ako aj podpora zdravých návykov pre srdce.

 • ilustrácia ženského srdca
 • Po 2 dňoch

  Fajčenie je faktorom znižujúcim citlivosť a vôňu chutí. Ľudia si všimnú, že do niekoľkých dní po ukončení fajčenia je možné zaznamenať zlepšenie citlivosti. Výrobky začínajú odhaľovať svoju skutočnú arómu a chuť.

 • O 3 dni

  Do tejto doby je hladina nikotínu v tele takmer úplne vyčerpaná, čo má zase vplyv na zvýšenie chuti na fajčenie. Objavujú sa obvyklé charakteristické zmeny v správaní: podráždenosť, depresívna nálada až agresivita. Niekedy sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy a nutkanie fajčiť je čoraz silnejšie.

 • O mesiac neskôr

  Zlepšuje sa funkcia pľúc, obnovuje sa ich objem, normalizujú sa metabolické procesy. Ľudia si začínajú všimnúť, že dýchavičnosť a kašeľ fajčiara sa stávajú menej výraznými a zvyšuje sa vytrvalosť.

 • Po 1-3 mesiacoch

  V tejto dobe pokračuje obnovenie funkcie pľúc, normalizácia krvného obehu. Zvyšuje sa vytrvalosť, zlepšuje sa zdravie. Psychologický stav sa stabilizuje.

 • Po 9 mesiacoch

  Do tejto doby sa ciliálny epitel v pľúcach obnoví, vďaka nemu telo vytláča hlien a riziko infekcie sa zníži. Približne v rovnakom čase si fajčiari všimnú frekvenciu exacerbácií ochorení dýchacích ciest.

 • ilustrácia pľúc človeka
 • V roku

  Do roka po ukončení fajčenia je riziko ischémie polovičné. A každý rok sa táto pravdepodobnosť výrazne znižuje.

 • Po 5 rokoch

  V tabakovom dyme je veľa toxínov, ktoré spôsobujú zúženie tepien a krvných ciev. Tieto toxíny vyvolávajú krvné zrazeniny. Po 5 rokoch bez cigariet sa krvné cievy normalizujú, rozširujú sa, preto riziko vzniku krvných zrazenín klesá. A krvné zrazeniny sú hlavným faktorom pri vývoji cievnej mozgovej príhody. Riziko mŕtvice sa v priebehu nasledujúcich desiatich rokov zníži.

 • O 10 rokov neskôr

  Desaťročie bez cigariet sa vyznačuje znížením rizika vzniku rakoviny pľúc, ústnej dutiny, hrdla a pankreasu o polovicu.

 • Po 15 rokoch

  V tomto štádiu je pravdepodobnosť vzniku srdcovej ischémie rovnaká ako u nefajčiarov. Riziko vzniku rakovinových patológií je rovnaké ako riziko nefajčiarov.

 • O 20 rokov

  Riziko úmrtia na príčiny spojené s fajčením sa znižuje na úroveň ľudí, ktorí nikdy nefajčili.

Mám prestať fajčiť?

Fajčenie je zlozvyk, ktorý môže spôsobiť vážne komplikácie, ktoré ohrozujú zdravie a život. Po ukončení fajčenia sa telo postupne začne zotavovať, pretože má široký potenciál na zotavenie. A po niekoľkých rokoch bez cigariet sa stav tela môže vrátiť k indikátorom osoby, ktorá nikdy nefajčila. Niektoré zo zmien sú viditeľné okamžite, po krátkom čase, napríklad pokles krvného tlaku. Ďalším môže chvíľu trvať, kým začnú konať, ale takéto zmeny sú významné a globálne. Je potrebné pripomenúť, že každý rok bez cigariet sa zlepšuje vaše celkové zdravie a zvyšuje sa pravdepodobnosť aktívneho starnutia.