Prestať fajčiť kalendár podľa dňa

Zaujímalo vás niekedy, čo sa stane s vaším telom, keď prestanete fajčiť? Samozrejme, vzdanie sa cigariet je silný stresový faktor, ktorý ovplyvňuje fyziologický a psychický stav. Odporúčania odborníkov, rady bývalých fajčiarov pomáhajú vyrovnať sa s abstinenčným syndrómom, navyše existuje množstvo metód, ktoré abstinenčný syndróm vyhladia a umožnia človeku znovu získať radosť z plnohodnotného života. Najväčší záujem sú o účinky odvykania od fajčenia. Svoje fyziologické vnemy, emócie, myšlienky a pocity si môžete zaznamenať do denníka. Pre pohodlie a ako dodatočnú motiváciu sú zmeny, ktoré prebiehajú, doslova zo dňa na deň.

kalendár prestať fajčiť

Rozhodnutie je prijaté!

Vzhľadom na skutočnosť, že fajčenie už nie je v móde, stále viac mužov a žien uvažuje o tom, ako sa zbaviť závislosti. Moderná farmakológia každoročne vyvíja lieky zamerané na postupné vyhasnutie chuti na cigaretu a zmiernenie abstinenčných príznakov. Ale ani liečba drogovej závislosti nevylučuje prítomnosť vôle a veľkú túžbu prestať fajčiť.

Zvyčajne mužská časť populácie, konkrétne podľa štatistík WHO, sú silní fajčiari, sa nevedia dočkať, kým čo najskôr dosiahnu požadovaný výsledok. Všetko je tu individuálne a závisí od skúseností fajčiara, od toho, do akej miery je telo „nasýtené" dechtom, nikotínom, karcinogénmi a splodinami horenia. Drobné zmeny sú pozorované v priebehu jedného dňa, ale skutočné dôsledky odvykania od fajčenia cigariet možno posúdiť až po rokoch, keď sa fungovanie všetkých systémov tela úplne obnoví.

Aby obdobie odvykania od tabaku prešlo čo najbezbolestnejšie, ďalšie techniky nebudú prekážať. Kalendár fajčiarov umožňuje analyzovať celkový stav tela po ukončení fajčenia a zamerať sa na hlavné aspekty procesu. V skutočnosti je denník vytvorený za účelom sebakontroly. Na titulnej strane môžete uviesť dôvody, ktoré vás viedli k rozlúčke so „závislosťou na nikotíne" a pri každom otvorení kalendára budete mať pocit, že idete správnym smerom.

Prvé kroky

Najprv sa musíte rozhodnúť o dátume, je žiaduce prestať fajčiť cez víkendy. Nezabudnite na morálnu prípravu tela, ktorá trvá asi týždeň. Počas tejto doby sa musíte zbaviť popolníka a zapaľovača, vložiť antinikotínové pastilky alebo žuvačky tam, kde boli predtým uložené cigarety. Najprv sa snažte vyhnúť fajčiarskym spoločnostiam. Požiadajte priateľov, kolegov a príbuzných, aby nefajčili v blízkosti, aby rešpektovali vašu voľbu.

Informácie v denníku by mali byť usporiadané krok za krokom, aby nedošlo k zámene. Najvýraznejšie dôsledky odvykania od fajčenia cigariet sú tie, ktoré sa vyskytujú v prvom roku boja proti zlozvyku. Nižšie je uvedený denník odvykania od fajčenia. Oboznámenie sa s ním vás pripraví na ťažkosti, ktoré môžu nastať na ceste za zbavením sa závislosti od tabaku.

dni Myšlienky a pocity Fyziologické pocity Čo sa deje
najprv Konečne hotovo! Prestal som fajčiť! Cítim istotu, hrdosť, radosť z rozhodnutia. Túžba po tabaku je minimálna, ľahko ju prerušia cudzie myšlienky. Zlá chuť do jedla, mierne závraty, mierna úzkosť, problémy so zaspávaním. V prvých dňoch je úroveň motivácie veľmi vysoká. Keď človek prestane fajčiť, krv a tkanivá tela sa naplnia kyslíkom a koncentrácia CO2 sa výrazne zníži. Zlepšuje sa transportná funkcia erytrocytov.
Po druhé Stále nefajčím, ale je tu mierna podráždenosť, sila autohypnózy slabne. Cez deň prekonáva ospalosť, apatiu. Niekedy ruka automaticky siaha po cigaretách, čo robiť, je zvyk. Znížená chuť do jedla na pozadí odvykania od fajčenia, túžby po voňavých potravinách. Dýchavičnosť, kašeľ, časté močenie, bolesť brucha. Spánok je nekvalitný, pocit svrbenia kože a pnutia pokožky. Na pozadí zlého zdravotného stavu vyprcháva eufória z hádzania cigariet. Ale práca ciliovaného epitelu sa začína zotavovať, čo chráni pľúca a priedušky pred škodlivými látkami. Sliznica tráviaceho traktu je aktualizovaná.
Tretia Nervozita narastá, cítim výrazný abstinenčný syndróm. Neviem, kam sa zaradiť a ako sa odpútať od obsedantných myšlienok o fajčení. Spánok rušivý, prerušovaný. Už od tretieho dňa po poslednej vyfajčenej cigarete vzniká brutálna chuť do jedla, ťahá na sladké. Vyskytujú sa zmeny v práci tráviaceho traktu, závraty, tachykardia, tinitus. Môžete pozorovať kožné vyrážky. Začal sa proces reparácie ciliárneho epitelu a bronchiálnej sliznice. Množstvo trypsínu v tele klesá, prekrvenie mozgu a srdca sa naopak zvyšuje. Na bunkovej úrovni je potreba cigaretového dymu znížená, cievny tonus je stabilný. Buď opatrný! Od tretieho dňa je vysoké riziko odtrhnutia a opätovného fajčenia.
Po štvrté Nikotínový hlad pokračuje. Agresivitu a podráždenosť zastavujem sedatívami. Nálada je labilná, spánok povrchný, koncentrácia narušená. Aby sa telo rýchlo očistilo od toxínov, pijem zelený čaj, jem veľa ovocia a zeleniny. Hluk v ušiach, zvýšený krvný tlak, močenie je normálne. V hrdle je pocit viskóznej hrudky, začína kašeľ, rovnako ako pri fajčení. Občas dochádza k výraznému opuchu tváre, prstov, uší. Zvyšky nikotínu sa z tela vylučujú. Dochádza k zmenám charakteru, keď sa mení, trpí nielen samotný fajčiar, ale aj jeho najbližšie okolie. Reparačné procesy pokračujú v pľúcach tých, ktorí prestali fajčiť, bronchiálna sekrécia je normálna. Môže dôjsť k zníženiu peristaltiky, normalizuje sa syntéza antidiuretického hormónu.
Po piate Nemyslel som si, že vzdať sa cigariet bude také ťažké! Čítal som veľa recenzií na fórach, ale ani som netušil, že podobné zmeny sa stanú aj mne. Cítiť sa zle, neúnavne prenasledovaný myšlienkami na fajčenie. V ústach je horká chuť, neustále smäd. Existujú známky porušenia autonómneho systému vo forme mierneho chvenia rúk, nadmerného potenia, pocitu smädu. V hrdle je pocit uvoľnenej hlienovej hrčky, pri vykašliavaní je hlien tmavej farby a hustej konzistencie. Zanesené telo sa pomaly, ale isto čistí, po odvykaní od fajčenia sa v hĺbke bronchopulmonálneho systému spúšťajú regeneračné procesy. Mikrotraumy v jazyku sa hoja. V žalúdku je menej hlienu, tonus čriev je stále nízky.
Šiesty Abstinenčný syndróm sa vracia, nálada skáče. Túžba po fajčení sa vyskytuje paroxysmálne, trvá asi 5-10 minút. Bolo pár momentov, keď som sa chystal ísť na cigarety, je veľmi ťažké udržať sa. Naďalej sa objavujú vegetatívne poruchy, sú spojené nevoľnosť a pálenie záhy. Zvýšený smäd, časté močenie, krvavý hlien pri kašli. Leukocytové bunky po prvý raz „rástli" bez účinkov nikotínu na organizmus fajčiara. Práca gastrointestinálneho traktu je normalizovaná, chuťové poháriky sú obnovené.
Siedmy Pred siedmimi dňami som prestal fajčiť. Pravdepodobne je ešte príliš skoro hovoriť o úplnom vyslobodení zo závislosti, ale už sa začalo. V tú noc sa mi lepšie spalo, no pocit prázdnoty ma neopúšťa. Podpora blízkych veľmi pomáha. Hlien odíde, "hrudka" v hrdle pretrváva, koža sa odlupuje. Krvný tlak mierne kolíše. Napriek tomu sa chuť do jedla zvyšuje, bledosť pokožky postupne mizne. Dá sa predpokladať, že prvá etapa reštrukturalizácie organizmu je úspešne ukončená. Na konci prvého týždňa sa odporúča urobiť kompletný krvný obraz a podstúpiť fluorografiu.

Keď človek prestane fajčiť, následky pre telo môžu byť mimoriadne nepríjemné. A nie je prekvapujúce, že fyzická závislosť na cigaretách ešte neustúpila a psycho-emocionálny stres ustúpi až koncom druhého týždňa. Preto je lepšie neriskovať, postupné odvykanie od fajčenia pomôže vyhnúť sa relapsu.

Druhý a ďalšie týždne

Prechádzajú ľahšie, ak nie sú žiadne dráždivé látky vo forme cigariet alebo tabakového dymu. Telo sa zotavuje a prakticky nereaguje na nedostatok nikotínu. Pri listovaní v kalendári odvykania od fajčenia je možné zaznamenať veľa pozitívnych momentov, ktorých význam je pochopiteľný až časom.

Možné zmeny, ktoré sprevádzajú odvykanie od fajčenia cigariet:

  • Na 14. deň. Proces hojenia priedušiek sa skončil, krvné doštičky sa už stihli obnoviť, erytrocyty - nie. Vegetatívno-cievne prejavy sú možné, ale pleť sa zlepšuje, žltkastá farba prstov zmizne. Kašeľ ustúpi, ale ak je skúsenosť s fajčením viac ako 20 rokov, príznaky bronchitídy možno pozorovať až šesť mesiacov.
  • 1. mesiac. Do 30. dňa sa horné dýchacie cesty obnovia na bunkovej úrovni. Telesná hmotnosť sa výrazne zvyšuje. Zmeny na tele sa týkajú aj psychickej pohody, nadšenie postupne vystrieda depresívny stav. V tejto fáze je dôležité nezlomiť sa. Pamätajte, že významná časť cesty k odvykaniu od fajčenia už bola dokončená.
  • 2. mesiac. Nasledujúce 3-4 mesiace sú pre ženy z hľadiska krásy obzvlášť atraktívne. Zníži sa nezdravá žltosť prstov, začnú miznúť kuperózne siete a sivá pleť. Závislosť od fajčenia cigariet zostáva, ale stáva sa menej výraznou, hoci je stále potrebná sila vôle a podpora blízkych.
  • 3. mesiac. V tele po ukončení fajčenia začína intenzívna obnova krvných ciev, ich tón sa vráti do normálu. V tomto období sa vytvára „bod, odkiaľ niet návratu", fyzická závislosť na tabaku úplne vymizla, psychicky fajčenie na človeka nemá takmer žiadny vplyv. Chuť do jedla a celková pohoda je dobrá.
  • 6. mesiac. Odmietnutie cigariet viedlo k úplnej obnove všetkých telesných systémov, krv a bunky sa zbavili nikotínu, pečeň pracuje efektívnejšie. Každý deň sa objem pľúc zväčšuje, ľahšie sa dýcha. O šesť mesiacov neskôr si človek prakticky nepamätá závislosť.
  • V roku. Obdobie, kedy sa sčítavajú výsledky. Môžeme predpokladať, že očista organizmu po odvykaní od fajčenia bola úspešná. Práca na prekonaní závislosti na nikotíne v budúcnosti prinesie ovocie: riziko srdcového infarktu sa zníži o 50 %, mŕtvice - o 30 %, rakoviny pľúc a pečene - o 80-90 %, gastrointestinálneho traktu - o 60-70 %, pery rakovina - o 99-100 %.

Študovaním kalendára zbavovania sa fajčenia po dňoch a mesiacoch môžete vidieť, že na ťažkosti prvých štádií sa začína zabúdať, obnovené nervové bunky dokonale fungujú bez tabakového dymu. Čo sa týka pravdepodobnosti relapsu, narkológovia tvrdia, že riziko návratu k fajčeniu cigariet nespočíva vo fyzickej túžbe po nikotíne, ale v hlave. Sila vôle a neustála práca na sebe je kľúčom k úspechu, zdraviu a dlhovekosti.

Alternatívna možnosť

Mnohí robia analógiu medzi fajčením tabaku a marihuanou, marihuanou, marihuanou alebo hašišom, ale to by sa nemalo robiť. Dôsledky odvykania od bežných cigariet sú oveľa jednoduchšie ako tie, ktoré nastanú, keď prestanete užívať psychoaktívne drogy. Závislosť organizmu fajčiara na mäkkých drogách vzniká pomalšie, no všetky látky z konope obsahujú tetrahydrokanabinol a kanabinol, ktoré spôsobujú psychickú a fyzickú závislosť. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že účinky fajčenia marihuany sa dlhodobo neprejavia a pri epizodickom užívaní drog nevzniká abstinenčný syndróm.

Môže sa zdať, že konzumácia trávy je oveľa „výnosnejšia", pretože fajčiar spotrebuje od 7 do 20 cigariet denne, kým milovníci marihuany najviac 3. Konope však obsahuje približne rovnaké toxické nečistoty a ak fajčíte veľa, potom si telo na narkotiku zvykne a bude sa nástojčivo dožadovať ďalšieho šluku.

Aby ste sa navždy oslobodili z okov závislosti, nezaobídete sa bez:

  • Silná túžba.
  • železnú vôľu.
  • Podpora blízkych.
  • Pomoc odborníka.

Prevažná väčšina fajčiarov s praxou nad 7-10 rokov má abstinenčný syndróm a celková rekonvalescencia organizmu po fajčení, ktorá trvala roky, je pomalšia. Ďalšie zanedbávanie zdravého životného štýlu vedie k zhoršeniu pamäti a koncentrácie, kolísaniu krvného tlaku a problémom s orgánmi kardiovaskulárneho systému a pečene.

Až keď prestanete fajčiť, zistíte, aké je to ťažké. Sebavedomie je kľúčom k ľahkému odvykaniu od cigariet. Neexistuje žiadny nesprávny deň na to, aby ste prekonali závislosť a cítili sa opäť ako úplný, šťastný človek. A len kalendár pre odvykanie od fajčenia nech vám pripomenie tú pohnutú dobu, keď vám závislosť na nikotíne otrávila život!